Онлайн-конкурс 2019 за любителска фотография” за деца до 18 година на тема „Погледът на детето върху историята на Перущица

Носители на „Награда на ИМ Перущица“

Участници в конкурса бяха: Радослав Наджев /9г./, Атанас Исов /8 г./, Димитър Баев /11 г./, Георги Шиков /14 г./, Ивайло Грозданов /9 г./, Мария Стефанова /13 г./, Доника Чочева /14 г./, Даниел Витанов /14 г./, Гергана Петрова /10 г./, Лиляна Стоичкова /7 г./.

Работите са прецизни - като тематика и изпълнение и беше много трудно да определим първенеца.

На първо място журито класира фотографията на Георги Шиков, 14 г. „Паметникът над Перущица“. Все пак в тази снимка по уникален начин са уловени двата уникални дара на Перущица - историята и великолепната природа, с която тази история винаги е била свързана. Тази снимка се отличава с добра линейна композиция и цветопредаване.

Второ място комисията отреди на Ивайло Грозданов за снимката му „Мрачният паметник“ с интересен ъгъл на заснемане, който създава усещане за загадъчност и величие. Величие, което ни напомня за българската история и възпитава към стремеж за подражание на славните ни герои.

Трета награда за участие получава Доника Чочева с „Руините на Червената църква „Света Богородица“ и фотографията на паметника "Трите поколения"/ единствената снимка, която акцентира толкова върху „тихата” камбана. Тя е символ на пробуждането и на християнската вяра, която ни е помогнала да се съхраним и да устоим на болката и робството/.

Награди

1-во място - 150 лева

2-ро място - 100 лева

3-то място - 50 лева

На следващите седем участника, класирани от журито, бяха изпратени грамоти за участие.

Носител на „Награда на публиката“

Носителят на "Награда на публиката" от проведения от ИМ Перущица онлайн конкурс за фотография на тема "Историята на Перущица през погледа на детето" е 14-годишната Доника Чочева от Пловдив с фотографията на паметника "Трите поколения". „Кула с камбана, изобразяваща своеобразен кръст, символ на християнството е поставена на най-високото място на Мемориалния комплекс „Трите поколения”, на прехода между нашия свят и други измерения, достъпни за обожествените, посветените, душите на праведните и на приютените страдалци за спасителната вяра.

Идеята на мемориала е да увековечи загиналите за свободата на България перущинци. Герои са не само участниците в борбите за национално освобождение, но и тези, които се включват в

Септемврийското въстание през 1923 година и преврата от 9-ти септември 1944 година.

Тяхното вплитане в идеята на монумента, редом с Априлското въстание, е с цел да се отдаде почит на три поколения борци.“

Жури

Доц. д-р Веселина Вачкова, Директор на ИМ Перущица

Константин Петров, магистър по фотография

Кристина Василева, екскурзовод в ИМ Перущица

Всеки автор може да участва с максимум 3 снимки във фотоконкурса.

Технически изисквания към снимките, изпращани за фотоконкурса

Снимките трябва да са в дигитален формат JPEG. Файловете не трябва да са по-големи от 10 MB.

Допускат се следните допълнителни обработки на снимката:

- обработка на яркост и контраст;

- изостряне на изображението;

- прекадриране на снимката.

Не се допускат фотоколажи, както и снимки, които са грубо ретуширани дигитално или съдържат допълнително прибавени надписи и графики. Целта на конкурса е да покаже снимки, които се доближават максимално до естествената среда, която са запечатали.

Участие

Изпращането на снимки става на адрес museum.perushtitsa@abv.bg. Към всяка фотография, участваща в конкурса, трябва задължително да добавите следната информация:

- заглавие на снимката

- име на автора - фотограф

- телефон за връзка

Жури

Доц. д-р Веселина Вачкова, Директор на ИМ Перущица

Константин Петров, магистър по фотография

Кристина Василева, екскурзовод в ИМ Перущица

Решението на журито не може да бъде оспорвано.

Срокове

Конкурсът се открива на 15.10.2019 г.

Краят на конкурса настъпва в 20.00 часа на 15.01.2020 г.

Снимките могат да се изпращат по всяко време между началото и края на фотоконкурса. Те ще бъдат публикувани на Facebook-страницата на ИМ Перущица, като по този начин ще се проследява реакцията на публиката.

Обявяване на победителите във фотоконкурса

На 24.01.2020 г. ще бъде обявен носителят на "Награда на публиката" като неговата фотография ще бъде публикувана на Facebook-страницата на ИМ Перущица и сайта на Музея museumperushtitsa.com, рубрика „Перущенски светлописи“.

На 30.01.2020 г. ще бъдат обявени първите трима носители на „Награда на ИМ Перущица“ като наградените 3 фотографии ще бъдат публикувани на Facebook-страницата на ИМ Перущица и сайта на Музея museumperushtitsa.com, рубрика „Перущенски светлописи“.

Награди

1-во място - 150 лева

2-ро място - 100 лева

3-то място - 50 лева

На следващите седем участника, класирани от журито, ще бъдат изпратени грамоти за участие, като техните имена и 7 фотографии ще бъдат публикувани на Facebook-страницата на ИМ Перущица и сайта на Музея museumperushtitsa.com, рубрика „Перущенски светлописи“.

За допълнителна информация можете да се обърнете към организатора на фотоконкурса Кристина Василева 03143 22 05.